5. Bytom Film Festival.

RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA BYTOM FILM FESTIVAL

W tym roku miałem możliwość po raz pierwszy odwiedzić Bytom Film Festival. Mogłem być obecny tylko w pierwszym dniu, ale nawet ten krótki czas wystarczył mi, żeby się w tym wydarzeniu zakochać.

Fragment zrzutu ekranu ze strony internetowej Bytom Film Festival.
Fragment zrzutu ekranu ze strony internetowej Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Bytomski festiwal pojawił się w kalendarzach pasjonatów kina po raz piąty. Jest on o tyle wyjątkowy, że popularyzuje nie tylko filmy, ale również krytykę filmową. To młoda impreza, tworzona również przez młodych ludzi, a przez to wolna od kłopotliwych naleciałości i dobrze zapowiadająca się na przyszłość. Filmowcy i widzowie, krytycy i blogerzy – wszyscy spotykają się przy okazji rozmaitych prelekcji, seansów, warsztatów czy dyskusji i tworzą absolutnie unikatową atmosferę.

Fragment zrzutu ekranu ze strony internetowej Bytom Film Festival.
Fragment zrzutu ekranu ze strony internetowej Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Na autostradzie do Bytomia natrafiłem na problemy – stłuczka, do której doszło wcześniej gdzieś na horyzoncie, wymusiła na mnie i innych kierowcach awaryjne hamowanie. Mnie udało się ujść z tego cało, ale w lusterku wstecznym widziałem kolizję samochodów jadących bezpośrednio za mną. Zaowocowało to korkiem, przez co z kolei ja niestety spóźniłem się niecały kwadrans na pierwsze wydarzenie, którym były warsztaty pod tytułem „Czy blogerzy zastąpią krytyków filmowych?”. Byłem bardzo podekscytowany tym spotkaniem, ale szczerze muszę przyznać, że okazało się być rozczarowaniem. Prowadził je w Bytomskim Centrum Kultury Michał Hernes wraz z Mateuszem Rotem (obaj panowie z bloga Watching Closely) i żadnemu z nich nie odmówię doświadczenia, ani chęci do dzielenia się nim z innymi. Być może problemem była wyjątkowo niska średnia wieku wśród zgromadzonych gości festiwalu, ale nie nazwałbym tego wydarzenia warsztatami. Panowie opowiadali o swoich przygodach, o tym co dało im blogowanie i jak nie warto się poddawać, bo sukces może nadejść w każdej chwili. Do tego omówili krótko kilka slajdów o sporze krytyków z blogerami. Zdecydowanie zabrakło konkretnych i praktycznych wskazówek oraz ożywionej dyskusji na zadane w tytule pytanie. Spotkanie trwało też nieco krócej niż w programie, a dzięki temu mogłem udać się na spacer zapoznawczy po Bytomiu.

5. Bytom Film Festival.
5. Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Wiele czasu na zwiedzanie nie miałem, ale miasto wydaje mi się być bardzo urokliwe. Byłem już wcześniej wiele razy na Śląsku i po tym krótkim spacerze jestem pewien, że to jedno z najciekawszych miejsc w okolicy. Wracając do „Beceku” na pokaz konkursowych krótkometrażowych filmów dokumentalnych, pomyślałem, że przy okazji kolejnego festiwalu wygospodaruję więcej czasu dla Bytomia. Powrót ze spaceru wynagrodził mnie bardzo ciekawymi filmami. Ze zgłoszonych obrazów wybrano do konkursu sześć. Fuck, it’s biology (2019), Gość (2018) i Zuzia (2019) to bardzo intymne dokumenty, odsłaniające dusze i serca swoich bohaterów. Dziwor (2019) i Połączeni (2018) są inne, odrobinę ekscentryczne jak ich tematy, ale również bardzo ciekawe. Jedynie Ul (2018) jakoś nie przypadł mi do gustu, ale wiadomo – gusta są rozmaite i może dla kogoś akurat to był najlepszy film.

5. Bytom Film Festival.
5. Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Po przerwie obiadowej udałem się do pobliskiego Cinema City. Tam prezentowana była Z-boczona historia kina (2006). Poprzedzona została krótką prelekcją z ekranu, poprowadzoną przez Kubę Mikurdę, specjalistę od między innymi Slavoja Žižka, który jest z kolei głównym „bohaterem” filmu. Nie miałem wcześniej okazji obejrzeć tego dwuipółgodzinnego wykładu Słoweńca stworzonego wraz z Sophie Fiennes. Nie był to łatwy seans, ale na pewno pobudzający intelektualnie i dający ciekawą perspektywę na niektóre klasyki kina.

5. Bytom Film Festival.
5. Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Ostatnie wydarzenie, w którym uczestniczyłem, to uroczysta inauguracja festiwalu, połączona z projekcją Ostatniej góry (2019) i dyskusją z jej reżyserem, Dariuszem Załuskim. W roli prowadzącego otwarcie i moderatora rozmowy z twórcą filmu, wystąpił Tomasz Pytko, którego jeśli się nie mylę, widziałem już trzykrotnie w podobnych okolicznościach, i który również tym razem wypadł bardzo dobrze. Przedstawiono twórców festiwalu i osoby, które w znamienny sposób przyczyniły się do zaistnienia jego kolejnej edycji. Następnie z entuzjazmem oficjalnie otwarto Bytom Film Festival i rozpoczęła się projekcja filmu. Ostatnia góra zdecydowanie zasługuje na osobny tekst, który postaram się niebawem przygotować, ale już teraz wyznam, że jest to dokument wyjątkowy. Ogląda się go jak połączenie dobrego thrillera z filmem katastroficznym i komediodramatem. Niesamowita mieszanka, którą już teraz polecam. Po seansie odbyła się dyskusja z reżyserem, a po niej udało mi się jeszcze z nim samemu krótko porozmawiać. Pan Dariusz, oprócz tego, że pisze scenariusze i kręci filmy, jest wybitnym wspinaczem i zdobywcą między innymi pięciu ośmiotysięczników. Możliwość zapytania go o pewne kulisy filmowania próby zdobycia K2 zimą (warto nadmienić, że jest to wciąż nieosiągnięty przez nikogo wyczyn), zdecydowanie była dla mnie najcenniejszą chwilą dnia. Udało mi się zorganizować wspólne zdjęcie, które znajdziecie na moim Instagramie. W końcu, zmęczony wsiadłem z powrotem do samochodu i jeszcze w pierwszej godzinie kolejnego już dnia dojechałem – tym razem bez przygód – do Krakowa. Ten jeden dzień będę jeszcze długo wspominać i już teraz odliczam dni i miesiące do kolejnej edycji Bytom Film Festival, co i Wam rekomenduję.

5. Bytom Film Festival.
5. Bytom Film Festival, wszelkie prawa zastrzeżone.

Krótko o sobie - prowadzę bloga o audiowizualnej kulturze i rozrywce, studiuję filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s