Fragment zrzutu ekranu z gry "The Gardens Between" (2018).

RECENZJA GRY „THE GARDENS BETWEEN” (2018)

Czy w dzieciństwie zawarliście przyjaźń, która trwa do dziś? Jeśli tak, to pozostaje tylko pozazdrościć, bo większość tego typu znajomości ma nieco pod górkę wraz z upływem lat i o tym właśnie opowiada „The Gardens Between”.

Fragment zrzutu ekranu z gry
Fragment zrzutu ekranu z gry „The Gardens Between” (2018), wszelkie prawa należą do The Voxel Agents.

Dwójka nastolatków, Arina i Frendt, mieszkają obok siebie i spędzają wspólnie czas. Grają na konsoli, bawią się w deszczu, chowają w domku na drzewie i tak dalej. Chociaż niezupełnie są do siebie podobni (dziewczynka jest bardziej otwarta i przebojowa, a chłopiec przypomina podręcznikowego introwertyka), to łączy ich przyjaźń. Taka niewinna i dziecięca, pełna wygłupów, ale też małych gestów świadczących o tym, że dbają o siebie nawzajem. Ta sympatia zostanie wystawiona na próbę i tutaj właśnie pojawia się miejsce dla gracza, który powalczy o tę przyjaźń w metaforycznym świecie pełnym wspomnień.

Fragment zrzutu ekranu z gry
Fragment zrzutu ekranu z gry „The Gardens Between” (2018), wszelkie prawa należą do The Voxel Agents.

Esencją rozgrywki są zagadki logiczne. Manipulujemy do pewnego stopnia czasem i otoczeniem. Jeśli jakiś przedmiot spadł z miejsca, w którym się znajdował, możemy cofnąć naszych bohaterów do tyłu i ten przedmiot powróci na swoje miejsce. Oczywiście to tylko najprostszy przykład mechaniki, którą można wykorzystywać na rozmaite, czasem abstrakcyjne niemal sposoby. Całość obsługujemy za pomocą zaledwie kilku przycisków, ale wcale nie oznacza to, że zagadki są łatwe do rozwiązania. Trzeba umieć myśleć nieszablonowo i przyznam, że niektóre poziomy pokonywałem bez większego zastanawiania się, aczkolwiek też było kilka takich, w których „utknąłem” na dłuższą chwilę (choć na marginesie trzeba zaznaczyć, że bardzo znikome objaśnienia podczas rozgrywki chwilami mnie dezorientowały). Na Xbox One X nie znalazłem za to ani jednego buga, co cieszy, bo nie jest to wcale tak częste doświadczenie w świecie gier.

Fragment zrzutu ekranu z gry
Fragment zrzutu ekranu z gry „The Gardens Between” (2018), wszelkie prawa należą do The Voxel Agents.

Ambientowa muzyka i brak dialogów, w połączeniu z prostą, ale atrakcyjną dla oka grafiką, tworzą poniekąd relaksującą atmosferę. Poniekąd, ponieważ pomimo umiejętności manipulowania czasem, w trakcie gry czujemy jakby dzieciństwo bohaterów wymykało się przez nasze palce. Nie zdradzę zakończenia, ale w trakcie rozgrywki często zastanawiałem się czy jak śpiewał Freddie Mercury „friends will be friends”? Czy też może bliżej była Anna Jantar śpiewając, że „nic nie może przecież wiecznie trwać”? Na szczęście na odpowiedź nie trzeba czekać długo, ukończenie tego tytułu nie powinno zająć nikomu więcej niż kilka godzin.

Fragment zrzutu ekranu z gry
Fragment zrzutu ekranu z gry „The Gardens Between” (2018), wszelkie prawa należą do The Voxel Agents.

Grę stworzyło australijskie studio The Voxel Agents, które do tej pory zajmowało się wyłącznie pozycjami na urządzenia mobilne. Mam nadzieję, że ten eksperyment okazał się być dla nich opłacalny i za jakiś czas zobaczymy kolejną grę z tej „stajni” wydaną na konsole stacjonarne. The Gardens Between to ciekawa i ładna gra logiczna, której warstwa fabularna stawia ważne pytania i skłania gracza do refleksji, a momentami jest w stanie nawet wydobyć z nas drobne wzruszenie. Pozycja zdecydowanie warta czasu (kalambur zamierzony).

Ikona oceny 4.

Krótko o sobie - prowadzę bloga o audiowizualnej kulturze i rozrywce, studiuję filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s